عكس هاي هنري
هنري

«مينياتور» در لغت به معني كوچك‌تر نشان دادن است. اين كلمه در اصل يك لغت خارجي است و نيمه اول قرن حاضر در زبان فارسي امروز مصطلح گرديد كه در معناي واقعي به مينياتورهاي ايراني يا كشورهاي ديگر منحصر نمي‌شود، بلكه هر شيء هنري ظريف و ريز كه به هر سبك و شيوه‌اي ساخته شده باشد، مينياتور ناميده مي‌شود. در حال حاضر در ايران به نقاشي‌هاي ايراني، چه قديمي و چه جديد، كه از سبك و روش غربي پيروي نكرده و داراي خصوصيات نقاشي سنتي باشد، مينياتور مي‌گويند. و اين موضوع به صورت يك غلط مصطلح پذيرفته شده است.
مينياتور از بغداد شروع شد و پس از بغداد مراكز اين هنر ايراني به تبريز و اصفهان و شيراز و هرات انتقال يافت كه هر يك ويژگي‌هاي خاص خود را داشت، به طور كلي مينياتور در دوره تيموريان (قرن نهم) به اوج كمال و رونق رسيد. در نقاشي مينياتور، تصاوير شباهتي با عالم واقع ندارند. حجم و سايه روشن هم به كار نمي‌رود و قوانين مناظر رعايت نمي‌شود. هنرمند به كشيدن پيكرهاي انساني تأكيد چنداني ندارد. بلكه علاقه او بيش از هر چيز به كشيدن لباس‌هاي فاخر بر تن شخصيت‌هاي خود است و گاهي براي نشان دادن شكل خاص پوشاك، دست و پا را مي‌پوشاند. حتي گاه قامت را بلندتر نشان مي‌دهد تا بهره‌گيري از امتياز قباي بلند ميسر شود. در مينياتور چهره افراد بيشتر در سنين جواني ترسيم شده است كه اين چهره‌ها به آدمك‌هاي بدون جنسيت شباهت دارند. اما در چهره‌هاي پير اين‌گونه بي‌جنسيتي وجود ندارد. در اغلب تصاوير، آفتاب بهاري مي‌درخشد. درختان ميوه، اغلب مملو از شكوفه‌ و برگ‌ است. اما گاهي هم با درختاني عاري از برگ روبه‌رو مي‌شويم.
اسب‌ها نيز اغلب از پهلو ديده مي‌شوند و  به ندرت مي‌توان اسبي را از روبه‌رو و يا پشت مشاهده كرد. هنرمندان در كنار نقاشي مينياتور، طراحي به شيوه قلم‌گيري را نيز انجام مي‌دادند و براي آن ارزش خاصي قائل بودند. اين طرح‌ها را مجموعه‌اي از خطوط منحني كوتاه و بلند، در نهايت ظرافت و زيبايي تشكيل‌ مي‌دهند كه گاهي با استفاده از يك يا دو رنگ، همراه با رنگ طلايي، اثر به پايان مي‌رسد. با نگاهي به اين طرح‌ها مي‌بينيم كه عنصر خط و حالت‌هاي مختلف آن، بر رنگ ترجيح دارد. قديمي‌ترين اين طرح‌ها كه با قوانين نقاشي‌هاي مينياتور  منطبق است به دوران مغول و تيموريان مي‌رسد. در طراحي اين هنرمندان خطوط گويي مي‌خواهند حركت كنند. ظاهراً به جهت معيني مي‌روند و چيزي را نشان مي‌دهند. خم مي‌شوند، برمي‌خيزند و يا گرد هم مي‌آيند. در همه حال چشم در تعقيب آن‌هاست و نمي‌تواند از حركت باز ايستد. اين خطوط گاهي به صورت مارپيچ در فضاي بالا، ابر را القا مي‌كنند و گاه به صورت منحني‌هاي كوتاه و بلند مطرح مي‌شوند. اين حركت نه تنها در طراحي، بلكه در آثار هنري ما نيز به چشم مي‌خورد.
«روش‌هاي مختلف طراحي مينياتور»
شيوه‌هاي نقاشي در ايران بسيار متنوع است. هر يك از استادان معروف، تغييراتي در روش و شيوه‌هايي كه قبل از خود متداول بوده، وارد نموده‌اند. اين روش‌ها را در طراحي مي‌توان به طور كلي به دو دسته تقسيم كرد:
۱)«طراحي رنگي»: در اين طرح‌ها، در بعضي قسمت‌ها رنگ به كار رفته است. در اين شيوه، از رنگ طلايي حتماً استفاده شده است. زمينه طرح به حال خود باقي مي‌ماند. قسمت‌هاي مختصري كه رنگي است از رنگ‌هاي جسمي و روحي همراه با هم استفاده شده، ولي اكثراً كار با خطوط قلم‌مو طراحي شده است.
۲) «طراحي سفيد قلم»: طرح‌هايي كه با قلم‌مو و رنگ سفيد، روي كاغذ يا صفحه تيره‌ رنگ كار شده باشد، طراحي سفيد قلم ناميد مي‌شود، در ابتدا اين روش بيشتر براي تزئين و طراحي روي جلدهاي روغني كه اكثراً سطح آن مشكي بود، استفاده مي‌شد. علاوه بر رنگ سفيد، گاهي هم مختصر رنگ طلايي و يا رنگ‌هاي روشن ديگر، در اين گونه طراحي‌ها استفاده مي‌شود. شيوه نقاشي مكتب ماني در پيدايش مكاتب نقاشي ايران بدون تأثير نبوده است. گروه‌هاي زيادي از پيروان ماني به سوي سرزمين‌هاي شرقي و شمال خاوري ايران روي آوردند و به زودي در آن نقاط آيين خود را گسترش دادند. اين آمدن و تأثير گذاردن از نظر مطالعه تاريخچه مينياتور اهميت بسزايي دارد.
«جايگاه زن شرقي در مينياتور»
بنا بر اعتقادات ديني، خداوند به مادران به خاطر تولد فرزندشان وعده بهشت مي‌دهد. ذات باري‌تعالي بر مبناي اين اعتقاد پاك در زمان متولد شدن فرزند، بذر عشق و محبت را در دل مادران مي‌كارد. محبتي كه با وجود تمام مشكلات و سختي‌هاي بارداري، مادران با اشتياقي وصف‌ناپذير حاضر به تحمل تمام اين دردها هستند، و اين همان نهايت يك عشق بي‌منت مادرانه است و به راستي محبت مادرانه در كلام نمي‌گنجد، به همين جهت است كه مادران به نحوي باشكوه و فرشته خصال در مينياتور به تصوير كشيده مي‌شوند.
«درباره استاد فرشچيان»
«محمود فرشچيان» از چهره‌هاي برجسته هنر مينياتور است. وي در سال ۱۳۰۸ شمسي در اصفهان ديده به جهان گشود. پدرش حاج غلامرضا فرشچيان از تجار فرش بود و در كار هنر قالي بافي دست داشت. اين زمينه مساعد براي پرورش ذوق و شوق او در راه آشنايي با هنر مؤثر افتاد. از سال‌هاي پيش از مدرسه از روي نقش‌هاي قالي طرح مي‌زد. تا به تدريج دستش در كار نقش‌پردازي روان شد. فرشچيان در طي تحصيلات مقدماتي در محضر استاد ميرزا آقا امامي هنرمند چيره‌دست و پرآوازه اصفهاني به آموختن نقاشي پرداخت. او از فعاليت هنري خود احساس رضايت و شادماني داشت. سال ۱۳۲۹ فرشچيان به كسب ديپلم عالي نائل آمد.

 
بدون ترديد وي در طراحي و شناخت و به كارگيري رنگ‌ها فوق‌العاده قدرتمند و قوي است. اين قدرت قلم و صلابت و استواري خطوط قلم‌گيري است كه از وي هنرمندي پرآوازه و مشهور ساخته است. از نظر محتوا و مضمون، آثار استاد با الهام از ادبيات عرفاني و باورهاي ديني و مذهبي ساخته و پرداخته شده‌اند. سخن آخر اينكه امروز استاد فرشچيان از پس نزديك به پنجاه سال كسب هنر و مهارت در كار نقاشي و خلق نقش‌هاي دلنشين و چشم‌نواز، هنرمندي است كه به جرئت مي‌توان او را صاحب سبك جديدي در نقاشي ايراني (مينياتور) دانست.
 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۹:۳۱ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]

فرارو- نابغه 15 ساله ايراني الاصل براي برپايي نمايشگاهي از آثار خود به تهران سفر كرد. 
به گزارش فرارو، "ايزابل سالاري"، نقاش 15سالۀ ايراني-ايتاليايي كه همراه با جمعي از مديران و هنرمندان ايتاليايي از جمله سابرينا كوله بازيگر صاحب نام ايتاليايي به سرزمين پدري اش سفر كرده نمايشگاه از آثار خود را در فرهنگسراي ملل افتتاح كرد.

 ايزابل سالاري كه از پدري ايراني و مادري استاليايي متولد شده است براي اولين بار در 3 سالگي نقاشي كرد. او از 7 سالگي به طور جدي كار بر روي بوم را آغاز كرد؛ او در نقاشي‌هاي پيش از 7 سالگي‌اش به شيوه رئاليستي و فيگوراتيو نقاشي مي‌كشيد، اما پس از آن شروع به كشيدن نقاشي‌هاي آبستره كرد.

ايزابل در 11 سالگي اولين نمايشگاه نقاشي خود را با 50 اثر در رم برگزار كرد كه با استقبال منتقدان روبرو شد و پس از آن رسانه هاي به او لقب "پيكاسوي كوچولو" را دادند. پروفسور "بنيوتوني" يكي از بزرگترين منتقدان هنري ايتاليا پس از ديدن آثار او  به تمجيد از اين نابغه نقاشي پرداخت و شهرتش را بيشتر كرد.

همچنين "ويتوريو ازگاربي" منتقد مشهور هنري در ايتاليا و از شخصيت هاي محبوب تلويزيوني نيز به شدت تحت تاثير آثار هنرمند خردسال قرار گرفت و نگاه جهانيان را به سوي ايزابل جلب كرد تا آنجا كه موجب فروش 7000 يورويي آثار شد.

ايزابل خود در در مورد نقاشي هايش مي گويد: برخي از اين آثار را وقتي خلق مي كردم بسيار شاد و خوشحال بودم به همين دليل شما مي بينيد رنگ قرمز و زرد پررنگ در آنها بسيار است و برخي را خيلي غمگين بودم كه شما مي بينيد رنگ سفيد و سياه در اين نقاشي ها بسيار ديده مي شود.

وي در مورد حضورش در ايران نيز گفته است: ايران را دوست دارم خب پدرم هم ايراني است و خوشحالم آثارم را به اينجا آورده ام.

در همين حال برخي از منتقدان معتقداند آن چه در به شهرت رسيدن ايزابل بيش از كيفيت آثار و نبوغ هنري اش نقش داشته، تبليغات و مسائل حاشيه اي پيرامون او بوده؛ اين منتقدان تنها دليل موفقيت اين هنرمند دورگه را سن بسيار كم او به خصوص در ابتداي به شهرت رسيدنش مي دانند.

گفتني است پس از 3 نمايشگاهي كه ايزابل در ايتاليا برگزار كرده است، نمايشگاه آثارش در ايران چهارمين نمايش او به شمار مي رود و وي پس از اين به لوس آنجلس، پاريس، موناكو، چين و ژاپن نيز سفر خواهد كرد. در زير تعدادي از تابلو هاي او را مي بينيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۹:۲۴ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]

نام اين نقاشي، ژول ورن در جزيره هست.
بدون استوانه استيل، فقط يك جزيره مي بينيد.
به محض گذاشتن لوله، ژول ورن ظاهر مي شه!.
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۹:۱۷ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۹:۱۱ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۹:۰۵ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]

نقل قول:
نقاشي هاي ""كريستيام راموس" مكزيكي بيشتر شبيه به يك دهان خوشبو با بوي نعنا آن هم بعد از مسواك زدن است چرا كه ماده اصلي كه وي براي نقاشي هايش استفاده مي كند خمير دندان است.

اين هنرمند 34 ساله براي نقاشي كشيدن و خلق يك تصوير زيبا تنها يك خميردندان به دست مي گيرد و شروع به كشيدن نقاشي مي كند. او براي تفيك كردن رنگ هاي نقاشي مجبور است از خميردندان هاي مختلف استفاده كند كه گاهي برخي از آن ها اسپانسر وي نيز مي شوند.
نقاشي كشيدن با كمك خمير دندان بسيار سخت تر از آن چيزي است كه فكرش را مي كنيد. راموس معمولا 200 ساعت براي هر نقاشي وقت مي گذارد و به طور متوسط هر نقاشي نزديك به 30 خميردندان را مصرف مي كند.

راموس كه از 5 سالگي در حال نقاشي كشيدن است مي گويد: " سخت ترين مرحله كار خشك شدن خميردندان و ثابت ماندن آن است. همچنين بوي خمير دندان در ابتداي كار شايد خوب باشد اما بعد از مدتي باعث سردرد و حالت تهوع مي شود."


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۸:۵۹ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]

نقل قول:
با ديدن اين نقاشي ها متوجه خواهيد شد كه هميشه كشيدن بهترين تصاوير و خلق زيباترين نقاشي ها نياز به وسايل گران قيمت و رنگ هاي مختلف ندارد چرا كه مي تواند با استفاده از ساده ترين امكانات شگفت انگيزترين تصاوير را خلق كرد. 

"يوليا بروديسكايا" كار خودش را در سال 2006 به عنوان يك طراح گرافيكي و يك استاد دركار با نرم افزارهاي رايانه اي مانند فتوشاپ آغاز كرد اما خيلي سريع اين حرفه را رها كرد و به سراغ كاغذ و چسب رفت و حالا به يك هنرمند چيره دست در اين زمينه تبديل شده است. او براي خلق تصاوير خود از تكنيك خاصي به نام "چين دادن" يا "تازدن" استفاده مي كند و تمام مواد اوليه او كاغذ و چسب است. او كاغذهاي مختلف را تا زده يا چين مي دهد و در نقاط خاص قرار مي دهد تا در انتها يك نقاشي زيبا را خلق كرده باشد. 

او در مورد كارش مي گويد: كار با رايانه خسته كننده و مجازي است اما هنگامي كه كاغذ را دست ميگيرد تمام احساس نقاشي به شما منتقل مي شود. همچنين شما مي توانيد همانطور كه دوست داريد با كاغذ رفتار كنيد نه آنطور كه رايانه مي خواهد.
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۸:۵۲ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۸:۴۶ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]


 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۸:۳۹ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]


 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ شهريور ۱۳۹۴ ] [ ۱۱:۰۸:۳۲ ] [ majid ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 215
دیروز : 254
افراد آنلاین : 4
همه : 210214
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبچت رومطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / لوله PVC / اتوبار / اجاره جرثقیل